História

Podľa čínskych výpočtov bola prvá zmienka o Singapúre v 3.storočí, kde bol opísaný ako Pu-lu-chung alebo ostrov na konci polostrova. V 7. storočí bolo na ostrove Sumatra vybudované Malajzijské budhistické empírium. Temasek (Morské mesto) ako bol vtedy Singapúr známy, bol prosperujúcim obchodným miestom tohto empíria. Ale aj napriek tomu sa hovorí, že v 13.storočí člen kráľovskej rodiny Sang Nila Utama, hľadal miesto aby si postavil nové mesto. Keď prichádzal na piesočnaté pláže ostrova, omylom považoval tigra za leva. Berúc toto ako dobré znamenie, rozhodol sa postaviť nové mesto tu, pomenoval ho Singapore sankrtské slovo pre Levie mesto. Tak sa zrodilo moderné meno pre Singapúr.

Singapúr pripomínal zabudnutú rybársku dedinu pod nadvládou sultanátu, až do osudného dňa v januári 1819. Sir Stamford Raffles, vysoký štátny úradník z British East India Company považoval za malú obchodnú stanicu ako protiklad proti holandskému vplyvu na území. Zabudnutá rybárska dedina na Singapúre bola vhodná, pretože bola na križovatke ciest Východ-Západ. Nato podpísal vyhlásenie, v ktorom dáva Britom právo, aby založili obchodný prístav na ostrove a vyhlasuje ho za slobodný prístav. To bolo proti politickým prospechu že Sir Stamford ustanovil Singapur za obchodnú stanicu. Politika volného obchodu privábila obchodníkov z celej Ázie a z takých ďalekých miest ako Spojené štáty a Stredný východ. Hlavnými obchodnými položkami boli čaj a hodváb z Ćíny, drevo z Malajzie a korenie z Indonézie. Kolónia tiež vyvážala ópium a tkaninu z Indie, tak ako aj tovar Británie.

Od roku 1824 iba 5 rokov po založení moderného Singapúru, populácia vzrástla z iba 150 na10 000.Počas 2. svetovej vojny v roku 1942 bola bezpečnosť silne podlomená, keď Japonci napadli Severnú Malajziu a priblížili sa k Singapúru. Britská administratíva v Singapúre kapitulovala 8. februára 1942. Pod Japonskou nadvládou bol Singapúr premenovaný na Syonan(svetlo z Juhu) a komercia vymizla.

Po vojne v auguste 1945 sa Singapúr stal kráľovskou kolóniou. Avšak, v roku 1959 prebehli úplné voľby a v Singapúre bola za účinnosti novej ústavy zriadená samospráva. To primälo Malajziu, aby sa stala jednou krajinou v septembri 1963, ale rozdielnosti medzi lídrami sa stali dosť vážnymi na rozdelenie. Singapúr sa stal nezávislým 9.augusta 1965.

Kultúra

Charakteristika Singapúru pochádza zo sprievodnej kultúrnej rôznorodosti. Imigranti, ktorí sem v minulosti prišli, priniesli vplyvy z Malajzie, Číny, Indie a Európy pričom sa všetky navzájom pomiešali.Za fasádou moderného mesta sú stále viditeľné etnické prúdy. Vymoženosti pre rôzne rasy, ktoré pre ne podpísal Sir Stamford Raffles stále pretrvávajú, hoci väčšina Singapúrčanov sa správa ako Singapúrčania bez ohľadu rasy alebo kultúry. Každý má stále svoj jedinečný charakter. Stále sú k videniu staré čínske ulice, v arabských uliciach sú stále viditeľné moslimskéharakteristiky a malá India pozdĺž Serangoon Road má stále svoju zvláštnu atmosféru. Mimochodom, aj tak sú tu známky britského koloniálneho vplyvu viditeľné na neo-klasických budovách všade okolo mesta.Každá národnostná skupina má svoje vlastné charakteristické náboženstvo a počas celého roka sa tu konajú rôznofarebné festivaly špeciálneho významu. Pravdaže, tieto festivaly sú vždy príslušné pre určitú národnosť, hoci sú potešením pre všetkých.